Erasmus+
Outward Bound Croatia ima višegodišnje iskustvo u provedbi projekata u području mladih i volontiranja u sklopu Ključne aktivnosti 1 (KA1); ovim aktivnostima mladima pružamo priliku da razviju svoje kompetencije, steknu znanje o drugim kulturama i postanu aktivni članovi svojih zajednica.
Projekti i aktivnosti koji mogu biti financirani od strane Erasmus+ su podijeljeni u tri ključne cjeline: mobilnost pojedinaca KA1, suradnja vezana za inovacije i razmjenu dobrih praksi KA2, i potpora za reformu politika KA3.
OB Hrvatska ima višegodišnje iskustvo u ključnoj aktivnosti KA1; omogućavanje prilika za pojedince da poboljšaju svoje vještine, povećaju mogućnost zaposlenja i steknu svijest o kulturi.
Erasmus+ programi
Razmjene mladih omogućavaju mladim ljudima otkrivanje novih kultura, nova prijateljstva, razvijanje novih sposobnosti te da više cijene vrijednosti kao što su solidarnost i demokracija. Proces učenja je baziran na neformalnoj edukaciji.
Za sudjelovanje u razmjeni mladih, trebate se povezati s organizacijom koja sudjeluje u samoj razmjeni. To može biti neprofitna organizacija, udruga, NVO, javno tijelo na lokalnoj, regionalnoj ili nacionalnoj razini ili socijalno poduzeće.
Sudjelovanje osoba koje rade s mladima u takvim aktivnostima doprinosi jačanju kapaciteta kroz jačanje njihove ustanove, a stečena znanja se šire dalje. Tečajevi su namijenjeni sudionicima starijim od 18 godina.
Mladi volonteri imaju priliku da doprinesu svakodnevnom radu organizacije koja se bavi informacijama za mlade i politikom mladih, osobnim razvojem mladih ljudi i njihovim društveno-obrazovnim razvojem, građanskim angažmanom, socijalnom skrbi, većom uključenosti osoba s invaliditetom, okolišem, neformalnim edukacijskim programima, informatikom i medijskom pismenošću, kulturom i kreativnošću, razvojem suradnje itd.
Mladi smanjenih mogućnosti mogu dobiti dodatnu pomoć koja bi im omogućila sudjelovanje te bi im se dozvolilo da idu na EVS kraći vremenski period (od 2 tjedna pa nadalje). Projekt može uključivati 1 do 30 volontera koji svoju volontersku službu mogu raditi ili pojedinačno ili u grupi.
Uspješan EVS projekt zahtijeva blisku suradnju među najmanje tri ključna igrača: organizacija koja šalje volontere, organizacija koja ih prima, volonteri.
Osnovne troškove za volontersko sudjelovanje u EVS aktivnosti pokriva Erasmus+ stipendija ili su pak pokriveni nekim drugim načinom koji dozvoljava sudjelujuća organizacija. Volonteri imaju besplatnu hranu i smještaj, pokriveno osiguranje i stipendiju za vrijeme projekta (u nekim slučajevima od volontera se može zatražiti da plate dio prijevoznih troškova).
Osim potpore koju sudjelujuća organizacija pruža volonterima, nacionalne agencije ili regionalni SALTO organiziraju obuke i ciklus procjene 48, kojima svaki volonter treba prisustvovati, a sadržavaju: a)odmah po dolasku – obuku za volontersku službu u trajanju od 2 mjeseca i duže; b) srednjoročnu procjenu – za volonterske službe u trajanju od 6 mjeseci i duže.
EVS stremi razviti solidarnost, međusobno razumijevanje i toleranciju kod mladih ljudi, dok pridonose jačanju socijalne kohezije i promoviranju aktivnog sudjelovanja u društvu. Iskustvo učenja se formalno prepoznaje kroz Youthpass.
Kako pronaći prilike za EVS? Pogledaj u EVS bazi podataka.
Upcoming projects
Nadolazeći projekti
Razmjenu mladih „Do You See Us Now?“ održat ćemo u našem edukacijskom centru u Velikom Žitniku od 27. travnja 2021. do 3. svibnja 2021. Sudjelovat će mladi u dobi od 17 do 21 iz Italije, Rumunjske, Litve, Slovačke, Češke i Hrvatske.
Raznim radionicama i aktivnostima neformalnog učenja, sudionici će razvijati svoje digitalne vještine, posebice koristeći fotografiju te snimanje i izradu videa. Na taj način osvijestit će mogućnosti vizualne komunikacije i kako na taj način izraziti svoje mišljenje i pozitivno utjecati na društvene promjene.
Prednost u sudjelovanju imaju mladi smanjenih mogućnosti, prije svega s geografskim, ekonomskim i socijalnim poteškoćama.
Saznaj više o projektu u info-letteru ili nam piši na esc@outwardboundcroatia.com!
Iskoristi priliku za novo međunarodno iskustvo i prijavi se putem online prijavnice!
Sudjelovanje na projektu za mlade je potpuno besplatno i pokriveno Erasmus+ programom za mobilnost mladih.
Erasmus+ trening za osobe koje rade s mladima „Volunteering made easy“ održat ćemo od 22. do 28.11.2020. u Outward Bound edukacijskom centru u Velikom Žitniku u Lici.
U trening će biti uključen 21 sudionik – osobe koje rade s mladima iz Hrvatske, Španjolske, Litve, Francuske, Latvije, Grčke i Portugala. Cilj treninga je sudionike educirati o vođenju volonterskih projekata i uključivanju volontera u rad neprofitnih organizacija.
Kao organizacija koja iza sebe ima preko 20 uspješnih volonterskih projekata, želimo podijeliti svoje iskustvo s ostalim neprofitnim organizacijama, olakšati im svakodnevnicu rada s volonterima te im omogućiti da uključivanjem volontera u svoj rad ostvare pozitivan učinak na svoju organizaciju i društvo u cjelini.
Osim treninga, podrške, edukacije i informiranja, ovaj trening prilika je za međusobno povezivanje, razmjenu znanja, iskustava i dobrih praksi između organizacija za mlade diljem Europe.
Detaljnije pročitajte u našem info-letteru!
Prethodni projekti
Trening za osobe koje rade s mladima „Reach OUTdoor!“ 19. – 25.2.2020.
Erasmus+ trening za osobe koje rade s mladima „Reach OUTdoor!“ održali smo od 19. do 25.2. u Outward Bound edukacijskom centru u Velikom Žitniku. Cilj treninga bio je educirati 20 osoba koje rade s mladima iz Španjolske, Italije, Hrvatske, Latvije i Sjeverne Makedonije o filozofiji i metodologiji iskustvenog učenja u prirodi.
Tijekom 7-dnevnog treninga sudionici su imali priliku sudjelovati u aktivnostima iskustvenog učenja u prirodi kao i steći uvid u teorijsku podlogu doživljajne pedagogije te naučiti kako planirati provedbu ovakvih aktivnosti s mladima u svojim lokalnim zajednicama. Treningom smo postigli i izgradnju partnerstava i umrežavanje sudionika kao temelj za buduće zajedničke projekte.
Pročitajte detaljni info-letter!
Razmjena mladih „Act Rural to Grow Global“
Ova razmjena mladih odvit će se u Velikom Žitniku u Lici od 6. do 15. listopada 2020. godine.
Projekt u potpunosti financira Erasmus+ program za mobilnost mladih, a uključit će 24 mladih u dobi od 17 do 24 godine iz Grčke, Hrvatske, Španjolske i Rumunjske, koji su zainteresirani za poduzetništvo kao način ostvarenja osobnih, profesionalnih i društvenih ciljeva. Prednost u sudjelovanju imat će mladi smanjenih mogućnosti sa socijalnim, ekonomskim i geografskim preprekama.
Glavni cilj je osigurati prostor za učenje u kojem će sudionici moći razvijati svoje poduzetničke kompetencije i stavove u svrhu provedbe uspješnih i održivih projekata, poduzeća ili akcija u budućnosti.
S tim ciljevima provest ćemo projekt koji se temelji na iskustvenom učenju u prirodi, gdje će mladi imati priliku razviti nove i usavršiti postojeće kompetencije kao što su timski rad, izdržljivost, komunikacija, samosvijest i samopouzdanje, a sve to s jasnom perspektivom i izravnim transferom naučenog u svakodnevni život i područje poduzetništva.
U ovo vrijeme teško je zanemariti važnost održivih i eko-socijalnih aktivnosti u društvu. Stoga posebnu pažnju pridajemo razvoju svijesti o okolišu i društveno-ekološkom utjecaju, što će nam pomoći identificirati probleme u našem društvu i ciljano se baviti njihovim rješenjima.
Iz svih gore navedenih razloga projekt „Act Rural to Grow Global“ mladima će pružiti učenje pomoću iskustava što će sudionike ojačati i motivirati da postanu akteri društvenih promjena te da koriste poduzetništvo kao način ostvarenja svojih ciljeva.
Dođi i pridruži nam se u ovom nezaboravnom iskustvu u divljini!
Za više informacija o projektu piši nam na esc@outwardboundcroatia.com ili baci oko na infoletter.
Razmjena mladih “Some New Drama”: 28.9. – 4.10.
Erasmus+ razmjena mladih “Some New Drama” održat će se u OBC edukacijskom centru u Velikom Žitniku od 28. rujna do 4. listopada 2020.
Glavni cilj razmjene je osnaživanje mladih smanjenih mogućnosti, raspravom o društvenim temama koje su za njih važne, pronalaženjem kreativnih načina izražavanja putem kazališnih tehnika i razvijanjem kritičkog mišljenja i medijske pismenosti.
Razmjena će uključiti 30 mladih iz Španjolske, Hrvatske, Francuske, Litve i Sjeverne Makedonije. Mladi će sudjelovati u 7-dnevnoj razmjeni tijekom koje će razviti svoje kompetencije za cjeloživotno učenje, prije svega socijalne i interkulturalne kompetencije.
Tijekom razmjene, mladi će također imati priliku upoznati se s vršnjacima iz drugih zemalja i kultura, proširiti vlastite vidike i sklopiti prijateljstva diljem Europe.
Više o projektu pročitaj u info-letteru!
Strateški EVS „EVS za Sve“ 2018 – 2020
“EVS za Sve”je 30 mjesečni strateški projekt u partnerstvu s 4 partnera – organizacije „PECO“ iz Italije, „SFERA“ iz Makedonije, „Brno Connected“ iz Češke, „Pekarna Magdalenske mreže Maribor“ iz Slovenije, i pridruženim partnerima – „Lahden kaupunki Lahti“ – grad iz Finske, „Almenaras Youth Association“ organizacija za mlade iz Španjolske i „Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences“ sveučilište iz Armenije.
Ciljevi projekta su širenje informacija i svijesti o mogućnostima volontiranja i Europskoj volonterskoj službi, te kompetencijama koje se stječu volontiranjem, u Hrvatskoj, zemljama partnera i šire na međunarodnoj razini kroz diseminacijske aktivnosti.
Aktivnosti u projektu su: radionice za mlade u Hrvatskoj o EVS-u; radionice za predstavnike različitih sektora o EVS-u; posjete partnerima u Finskoj, Španjolskoj i Armeniji, u svrhu učenja o provedbi EVS-u u različitim sektorima i prijenosa iskustava institucijama u Hrvatskoj; seminar u 1. godini projekta za sve partnere radi razmjene iskustava i praksi te završna aktivnost – konferencija u 2020.-oj godini radi predstavljanja rezultata i utjecaja projekta na koju će biti pozvani svi relevantni dionici, partneri, mladi i predstavnici organizacija i drugih sektora.
Tijekom projekta 4 dugoročna EVS volontera biti će uključena – 2 u 1. godini projekta iz Italije i Makedonije te 2 u 2. godini projekta iz Češke i Slovenije, koji će biti uključeni u sve aspekte provedbe projekta kao dio projektnog tima, čime će steći bitne vještine i kompetencije, a prednost će se dati mladima smanjenih mogućnosti.
Više o projektu: EVS for All
„Embrace the challenge – make a change“: dugoročno volontiranje u Hrvatskoj školi Outward Bound 15.1.2019. – 15.11.2019.
Projekt „Embrace the challenge – make a change“ pružit će priliku četvero mladih ljudi iz Španjolske, Grčke, Slovačke i Poljske da provedu deset mjeseci volontirajući u Hrvatskoj školi Outward Bound. Njihovi zadaci sastojat će se od pomoći u organizaciji naših aktivnosti neformalnog i iskustvenog učenja za mlade u Zagrebu i implementaciji tih aktivnosti na terenu u edukacijskom centru u Velikom Žitniku.
Volontiranje u trajanju od 10 mjeseci u organizaciji civilnog društva pružit će im priliku za osobni razvoj, stjecanje značajnih vještina i iskustva koje će im pomoći u pronalasku budućeg zaposlenja te razvoj solidarnosti i motivacije za aktivno sudjelovanje u društvu.
Razmjena mladih „Include some Drama“
Razmjena mladih „Include some Drama“ na temu socijalne inkluzije i kazališnih tehnika održat će se u Cerničkoj Šagovini od 4. do 10. srpnja 2019. Razmjena se odvija u sklopu Erasmus+ programa za mobilnost mladih i okupit će 30 mladih smanjenih mogućnosti od 17 do 21 godine iz 5 zemalja – Španjolske, Makedonije, Italije, Litve i Hrvatske. Mladi će u edukacijskom centru u Cerničkoj Šagovini organizirati i sudjelovati u aktivnostima kao što su improvizacijsko kazalište, debate, služba zajednici i još mnoge druge, tijekom kojih će steći važne životne vještine poput timskog rada, komunikacije, planiranja i organiziranja, unaprijedit će svoje znanje stranih jezika i naravno skupiti mnoštvo nezaboravnih doživljaja i prijatelja iz cijele Europe.
Veselimo se ovoj dramatičnoj razmjeni!
Razmjena mladih „Together for a Change“: Novim vještinama do promjene u društvu
Erasmus+ razmjena mladih pod nazivom „Together for a Change“ održat će se u našem edukacijskom centru u Velikom Žitniku od 19. veljače do 2. ožujka 2019. i to na aktualnu temu socijalne inkluzije i razvoja ključnih Erasmus+ kompetencija i vještina kod mladih smanjenih mogućnosti. U razmjeni sudjeluju četiri zemlje: Finska, Rumunjska, Španjolska i Hrvatska s ukupno 24 sudionika u dobi od 17 do 22 godine.
Sudionici koji će prisustvovati razmjeni sudjelovali su i u pisanju i planiranju samoga projekta. Osim njih kao sudionike uključujemo i mlade raznih smanjenih mogućnosti. Kroz mnoštvo interaktivnih radionica, projekata i istraživanja te u interakciji s lokalnim stanovništvom tijekom ovih 12 dana prepoznat će potrebe zajednice i uključiti se u stvaranje promjena u današnjem društvu mladih. Sudionici će dobiti uvid u osnove vještine fotografiranja, snimanja video materijala i iskušati se u obradi digitalnih materijala na temu socijalne inkluzije. Snimljeni materijali bit će predstavljeni na javnoj izložbi u gradu Gospiću na kraju razmjene. Izložbom će mladima i odraslima približiti svijet koji nudi Erasmus+ i pomoći u podizanju svijesti lokalnog stanovništva o društvenim problemima te važnosti uključivanja mladih smanjenih mogućnosti u sve aspekte javnog i društvenog života zajednice na lokalnoj, ali posljedično i na širim razinama.
Dugoročni EVS u Zagrebu za 4 mladih 5.4.2018. – 5.1.2019.
4 mladih iz partnerskih organizacije iz Italije, Češke, Finske i Rumunjske provelo je 9 mjeseci volontirajući na projektima i programima Outward Bound-a u uredu u Zagrebu te na terenu na programima za djecu i mlade u prirodi u sklopu projekta naziva „Outward Bound Youth Empowerment“. Polaznici su stekli niz korisnih vještina i kompetencija za buduće zaposlenje ili nastavak obrazovanja.
Kratkoročni EVS “Lika Winter” 02. – 17. Studenog 2018.
Od 2. do 17. studenog 2018. osamnaestero mladih u dobi od 18 do 30 godina iz devet europskih zemalja (Italija, Španjolska, Francuska, Njemačka, Finska, Latvija, Slovačka, Rumunjska i Makedonija) okupilo se u Outward Bound edukacijskom centru u Velikom Žitniku u Lici na kratkoročnom volonterskom projektu „Lika Winter EVS“. Volonteri su lokalnoj zajednici pomagali na razne načine – u obavljanju svakodnevnih poslova kod starijih stanovnika u susjednim selima (cijepajući drva za zimu i pomažući u ostalim poslovima oko kuće), organizaciji radionica za djecu i mlade iz osnovne i srednje škole i kreiranju zabavnog i edukativnog događaja u KIC-u u Gospiću, te u uređenju i uljepšavanju samog edukacijskog centra za buduće polaznike.
Ciljevi projekta bili su pomoći i obogatiti svakodnevicu stanovnicima lokalne zajednice, promovirati volontiranje i europske vrijednosti (solidarnost, različitost, tolerancija, interkulturalnost na lokalnoj, nacionalnoj i internacionalnoj razini), te volonterima pružiti novo iskustvo i priliku za razvoj ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje.
Erasmus+ razmjena mladih Active and Creative (15.-21. listopada 2018.)
Razmjena mladih „Active and Creative“ održat će se od 15. do 21. listopada 2018. u Velikom Žitniku i uključit će sudionike iz šest različitih europskih zemalja.
36 mladih u dobi od 16 do 21 godine stići će iz Danske, Francuske, Italije, Bugarske, Grčke i Hrvatske te provesti 7 dana u Edukacijskom centru Hrvatske škole Outward Bound u Velikom Žitniku. Ova razmjena mladih financirana je iz Erasmus+ programa i cilj joj je obogatiti mlade međunarodnim iskustvom i novim vještinama koje će steći metodama neformalnog obrazovanja, kao i stjecanjem prijatelja među mladima iz raznih dijelova Europe.
Cilj ove razmjene je upoznavanje i dijeljenje znanja, svijest i tolerancija među različitim kulturama. Također će unaprijediti i svoju kreativnost te steći nove vještine i znanje kroz planiranje događaja, zajednički rad u timu te komunikacijom s vršnjacima. Sudionici će imati mogućnost iskusiti način života na selu, tradicionalnu umjetnost i zanate kao što su filcanje vune, rad s glinom, pravljenje sira i tradicionalne narodne plesove svih uključenih zemalja. Tijekom projekta sudionici neće imati priliku samo naučiti više jedni o drugima i raditi u velikoj međunarodnoj grupi na stranom jeziku, nego će naučiti nešto i o njihovom kulturnom nasljeđu i jezicima te o mogućnostima mobilnosti za mlade koje nudi program Erasmus+.
Kratkoročni EVS „Leave your trace“ u kolovozu 2018., Veliki Žitnik
24 mladih od 17 do 30 godina iz 8 zemalja (Latvija, Grčka, Njemačka, Italija, Češka, Bugarska, Poljska i Španjolska) provest će dva tjedna volontirajući u Outward Bound Edukacijskom centru u Velikom Žitniku. Projekt je nastavak održanog proljetnog volonterskog kampa „Lika Spring“ EVS. Volonteri će naučiti osnove tehnike rada s drvom pomoću ručnih alata te će svojim radom doprinijeti uređenju centra za buduće generacije polaznika. Također će akcijama čišćenja okoliša na raznim lokacijama doprinijeti kvaliteti života lokalne zajednice. Sudjelovanjem u projektu mladi će razviti kompetencije za cjeloživotno učenje, steći vrijedno međunarodno iskustvo i brojna prijateljstva s vršnjacima iz ostalih europskih zemalja.
Kratkoročni EVS Dragon´s quest pokraj Gračaca 18. – 31.7.2018.
16 volontera iz Slovačke, Bosne i Hercegovine, Srbije i Bugarske okupiti će se na 2 tjedna u malom selu Tomin Gaj pokraj Gračaca gdje će pomagati lokalnoj zajednici u pripremi i provedbi festivala Dragon´s quest koji se odvija od 26. – 30.7.2018. Čistiti će okoliš, organizirati kreativne radionice, pomoći u raznim aspektima provedbe festivala, te 2 tjedna kampirati vani, kuhati na vatri i naučiti puno o životu u skladu s prirodom.
Razmjena mladih „Opened minds, broadened horizons 18. – 24.2.2018.
Ova bilateralna razmjena mladih između Outward Bound-a Hrvatska i Finske organizacije „R3 Maahanmuuttahanuorten tuki ry”, okupila je na tjedan dana u edukacijskom centru udruge u Velikom Žitniku čak 59 mladih – 24 mladih imigrantskog podrijetla iz Finske u pratnji 6 team leadera i 26 mladih iz Hrvatske uglavnom iz Gospića I okolice, u pratnji 3 team leadera. Mladi su kroz grupni i kreativni timski rad razvili interkulturalne kompetencije, učili o običajima i tradicijama, razvili toleranciju i razumijevanje, razbijali predrasude i otvorili svoje umove prema različitostima.
Kratkoročni EVS “EVS na CU´FUS-u” 8.-22.5.2018. u Samoboru
2-tjedni EVS “EVS na CU´FUS-u” okupio je 10 mladih volontera iz 4 zemlje, Španjolske, Francuske, Makedonije i Slovenije tijekom uličnog cirkuskog festivala u Samoboru, koji se odvijao od 17. – 20.5. Volonteri su došli 10 dana prije festivala i ostali 2 dana nakon, kako bi pomogli u svim različitim aspektima pripreme, organizacije, evaluacije i zatvaranja festivala. Mladi su naučili o strukturi uličnog festivala, sudjelujući u različitim organizacijskim aspektima povezanim s organizacijom događaja, medijima, komunikacijama, odnosima s javnošću, fotografijom, snimanjem videa, scenografijom i tehničkom podrškom kulturnog događaja.
Kratkoročni EVS „Lika Spring“ 14.-27.5.2018. u Velikom Žitniku
16 volontera iz 4 zemlje (Italija, Makedonija, Grčka i Rumunjska) sudjelovala su dva tjedna u volonterskom kampu održanom u Edukacijskom centru Outward Bounda. Volonteri su naučili osnove korištenja ručnog alata i obrade drva i svojim radom doprinijeli uređenju Edukacijskog centra za buduće korisnike. Također su obnovili permakulturni urbani vrt u gradu Gospiću i na taj način sudjelovali u manifestaciji Hrvatska volontira a pomogli su i na lokalnom permakulturalnom imanju naučivši time o održivim stilovima života i principima. Dvotjednim boravkom u Velikom Žitniku razvili su svijest o važnosti aktivnog sudjelovanja u društvu za razvoj zajednice i pojedinca i potrebi za vlastitim doprinosom očuvanju prirode.
„For the self and for the community“ dugoročni EVS
Tijekom 10 mjeseci četvero mladih, Sigita iz Latvije, Andrea iz Češke, Cian iz Finske i Vlad iz Rumunjske posvetili su svoje vrijeme volontiranju u Outward Boundu Croatia. Njihov EVS projekt sastojao se od sudjelovanja u aktivnostima organizacije u radu s mladima, na Outward Bound programima i međunarodnim programima za mlade kao i radionicama u školama, te u organizacijskom aspektu tih aktivnosti. Na taj način volonteri su stekli uvid u rad nevladine udruge za mlade koji se temelji na doživljajnoj pedagogiji i razvili brojne osobne i socijalne, interkulturalne i specifične vještine vezane uz ovo područje rada. Volonteri su također svojim radom i idejama doprinijeli kreativnom razvoju i kvalitetnoj implementaciji naših aktivnosti i na taj način pomogli krajnjim korisnicima – zajednici.
YE “Nature and art for a new start” Veliki Žitnik 14.–20.10.2017.
Razmjena mladih “Nature and art for a new start” okupila je 32 mladih dobi 13 – 21 godinu iz 5 europskih zemalja (Hrvatske, Danske, Turske, Litve i Francuske) koji se susreću s različitim poteškoćama ili su imigrantskog porijekla, na 7 dana u edukacijskom centru Outward Bound-a u Velikom Žitniku u Lici.
Mladi su razvili međukulturalni dijalog pomoću umjetničkog izražavanja, kroz fotografiju, kazalište, pisanje i pričanje priča te aktivnosti u prirodi poput navigiranja, planinarenja, a sve u svrhu razvoja tolerancije i razumijevanja kuturalnih različitosti, mogućnosti otvorene komunikacije i mirnog rješavanja konflikata, razbijanja predrasuda i prevencije rasističkih stavova.
Dugoročni EVS “To serve to strive and not to yield” Veliki Žitnik 1.2. – 1.9.2017.
Od 1.2. – 1.9.2017. 2 volontera iz Bugarske Alex i Mira, volontirali su edukacijskom centru u Velikom Žitniku, organizirajući edukacijske i informativne programe za lokalne mlade, pomažući tijekom OBC programa, aktivirajući se u lokalnim projektima, te su pritom stekli niz korisnih vještina i kompetencija, koje primijenjuju nakon EVS-a prilikom traženja posla, nastavka školovanja te života u svojoj lokalnoj zajednici.
Dugoročni EVS „Building Life“ u Gruziji od 25.4. – 15.8.2017.
Naša volonterka Melani Furlan provela je 4 mjeseca u organizaciji DRONI u Tbilisiju, gdje se tijekom svog EVS projekta fokusirala na informiranje i educiranje mladih kroz organizaciju radionica o obnovljivim izvorima energije i održivosti, dijeljeći i prenoseći svoja znanja i iskustva na mlade u Gruziji.
Pogledajte članak o iskustvima s projekta!
Dugoročni EVS u Armeniji „Volunteer for a career“ 7.9.2016. – 3.9.2017.
Volonterka Ivana Vidović provela je godinu dana kao EVS volonterka u partnerskoj instituciji – Sveučilištu u Yerevanu u Armeniji, za jezične i društvene znanosti. Volonterka je kroz rad sa studentima i zaposenicima na Sveučilištu, organizaciju i provedbu neformalnih jezičnih tečajeva za studente i siromašnu djecu u okolnim selima, organiziranje različitih kulturnih događanja i život u kulturološki bogatom glavnom gradu Armenije s ostalim volonterima iz cijelog svijeta, stekla niz životnih i profesionalnih vještina.
“Kratkoročni EVS kamp „Ritmovi prirode“ u Velikom Žitniku, 14.-27. kolovoza 2017.“
Od 14.-27. kolovoza 2017. u našem Edukacijskom centru u Velikom Žitniku kraj Gospića održali smo kratkoročni EVS volonterski kamp pod nazivom „Ritmovi prirode“. Tijekom dva tjedna, okupili smo 24 mladih u dobi od 17 do 30 godina iz Španjolske, Italije, Njemačke, Bugarske, Latvije, Makedonije, Češke i Grčke koji su svojim volonterskim radom doprinijeli uređenju okoliša oko Outward Bound Edukacijskog centra, kao i u samom selu Velikom Žitniku i okolici gdje se održavaju Outward Bound programi. Osim uređenja i čišćenja okoliša od nepravilnog odlaganja smeća, volonteri su obnavljali staze, naučili raditi s drvetom, razmjenjivali su znanja o ekološki osviještenom životu u gradu i na selu, organizirali tematske večeri u kojima su ostalima predstavljati svoju zemlju, osnove jezika, kulture i glazbe te će svima svakako u sjećanju najviše ostati radionice bubnjanja. Također, volonteri su u gradu Gospiću imali info-štand u kojem su zainteresirane građane informirali o mogućnostima Erasmus+ mobilnosti za mlade.
YE „Inhale, exhale“ Veliki Žitnik 2. – 9.7.2017.
Razmjena mladih „Udahni, izdahni“ okupila je 25 mladih iz 5 zemalja, Bugarske, Njemačke, Latvije, Grčke i Hrvatske. Kroz različite neformalne metode učenja koristeći alate poput meditacije, vježbi disanja, joge, upoznavanja inspirativnih osoba iz lokalne zajednice iz Like, ova razmjena mladih dala je mladima priliku da razviju tehnike kojima će se bolje nositi s pritiskom vršnjaka, stresom, samopouzdanjem, depresijom i praksom zdravih životnih navika ne samo iz fizičkog nego i mentalnog aspekta.
EVS „Volunteers at CU´FUS“ Samobor 9. – 23. 5. 2017.
Kratkotrajni EVS “Volonteri na CU´FUS-u” okupio je 10 madih volontera iz 3 zemlje, Francuske, Slovenije I Srbije dobi 18 – 30 godina na 2 tjedna tijekom uličnog cirkuskog festivala u Samoboru, koji se odvijao od 18. – 21.5. Volonteri su naučili o strukturi uličnog festivala i sudjelovali u različitim organizacijskim aspektima povezanim s organizacijom događaja, medijima, komunikacijama, odnosima s javnošću, fotografijom, snimanjem videa, scenografijom i tehničkom podrškom kulturnog događaja. Aktivnom uključenošću u različite aspekte festivala volonteri su razvili različite kompetencije i vještine koje će moći koristiti u budućem radu – digitalne vještine, komunikacijske vještine, vještine timskog rada, organizacije vremena i planiranja, kulturnu osvještenost, kreativnost itd.
Pogledajte članak o iskustvima s projekta!
YE „Priroda je budućnost“ Veliki Žitnik, 12.-18.travnja 2017.
U ovoj razmjeni mladih okupilo se 27 sudionika iz pet zemalja (Češka, Slovačka, Španjolska, Letonija i Hrvatska) kako bi učili o važnosti očuvanja prirode i dobrobiti koje boravak u prirodi ima za tijelo i um. Mladi su između ostaloga vježbali navigaciju u prirodi, sakupljali jestivo bilje i gljive, posjetili park pećinu Grabovača i učili od lokalne zajednice o problemima očuvanja okoliša i održivosti u ovom području. Putem sportskih aktivnosti i radionica u prirodi, te zdrave prehrane sudionici su razvili pozitivne stavove prema zdravom načinu života. Mladi su također potaknuti na razvoj samoinicijative kako bi postali aktivni članovi svojih lokalnih zajednica i prepoznali probleme u njima te poduzeli korake koji će doprinijeti razvoju održivog društva svjesnog važnosti očuvanja prirodnog okoliša.
YE „Jači za sutra“ Veliki Žitnik, 18.-25. ožujka 2017.
Razmjena mladih „Jači za sutra“ održala se u Velikom Žitniku od 18. do 25. ožujka 2017. godine i uključila 16 mladih smanjenih mogućnosti (iz domova i popravnih domova) iz Hrvatske i Slovenije. Metodama iskustvenog učenja putem pustolovnih aktivnosti u prirodi poput trodnevne ekspedicije, penjanja nas stijeni i abseiling-a, mladi su naučili preuzeti odgovornost za sebe i grupu. Cilj projekta bio je opskrbiti sudionike s neophodnim životnim vještinama poput timskog rada, surađivanja, komunikacije, vođenja, samopouzdanja, samopoštovanja, rješavanja problema, snalaženja u novim situacijama i jezičnih kompetencija metodama neformalnog obrazovanja kako bi se poboljšala njihova inkluzija i potaknula aktivna participacija u društvu, te ih se motiviralo za sudjelovanje u budućim projektima i kreiranju vlastitih projekata. Priprema za ovu razmjenu izvršila se kroz APV – unaprijed planirani sastanak s team leaderom i osobom iz pratnje za oba tima – iz Hrvatske i Slovenije koji se održao od 3. – 5.2. u Velikom Žitniku.
Pogledajte članak o iskustvima s projekta!
Uni EVS u Armeniji od studenog 2015 do studenog 2016
Volonterka Sabina Matišić provela je godinu dana na Brusov Yerevan sveučilištu jezičnih i društvenih znanosti, bila je uključena u neformalne jezične lekcije, pomaganje osoblju hosting organizacije na njihovim trenutnim pozicijama, pomaganje lokalnim studentima u promociji razvoja njihove socijalne i profesionalne razine, sudjelovanje u kulturnim događajima Fakulteta, pokretanje novih zanimljivih ideja i projekata koji uključuju lokalnu mladež. Nakon EVS-a osnažena nizom novih vještina pronašla je posao kao učiteljica engleskog u internacionalnoj školi u Kini.
Love Every Challenge
Trening “Love Every Challenge!” proveden je od 8. – 16.10.2016. u našem Edukacijskom centru u Velikom Žitniku, okupio je 24 sudionika iz 8 zemalja – Nizozemska, Špalnjolska, Latvija, Portugal, Rumunjska, Finska i Hrvatska, 12 njih smanjenih mogućnosti (koji se susreću s geografskim i ekonomskim poteškoćama poput nezaposlenosti, života u ruralnim sredinama I slično). Većini sudionika ovo nije bio prvi put da sudjeluju u Erasmus+ projektima jer dosta njih već aktivno radi s mladima i redovito sudjeluju treninzima za razvoj svojih vještina i metoda u radu s mladima. No za sudionike iz Finske, Portugala i Hrvatske ovo je bilo prvi put da sudjeluju u ovakvom treningu što je snažno utjecalo na njihove sposobnosti rada u međunarodnom okruženju te upoznavanje s Erasmus+ programom.
Sudionici su bili od 21 – 59 godina starosti s različitim prethodnim iskustvom i vještinama. Sudjelovalo je po 3 osobe iz Latvije, Rumunjske, Finske, Španjolske i Poljske, 2 osobe iz Nizozemske i Portugala te 4 osobe iz Španjolske i Hrvatske.
Glavni cilj treninga je bilo razviti upotrebu i razvoj outdoor pustolovne edukacije u radu s mladima – iskustveno učenje korištenjem svih osjetila. Fokus u ovoj vrsti neformalne edukacije je na edukacijskoj prirodi iskustva, interakciji s prirodom, elementima rizika i neočekivanih rezultata, tako su i sudionici na treningu iskustveno razvijali vještine, kroz stavljanje u prave situacije, poput 2-dnevne ekspedicije, s penjanjem na stijenu, posjet špilji, orjentacijom i noćenjem vani, uz ciljane aktivnosti za razvoj vještina komunikacije, rješavanja problema, metoda debrifinga, refleksije i evaluacije, što je ključno za integriranje iskustava u prirodi u dublje razumijevanje samog sebe. Vještine facilitacije i vođenja grupe, sudionici su vježbali kroz organiziranje aktivnosti za ostatak grupe dijeljeći iskustva s ostalima, poput vođenja orjentacije, čvorologije, ozrade ognjišta te interaktivnu igru orjentacije s različitim outdoor izazovima i igranjem uloga.
Rezultat projekta je 24 osoba koje rade s mladima, osposobljeno u korištenju metoda outdoor pustolovne edukacije i 9 društvenih projekata koje su razvili svaki od timova, odgovarajući na prepoznate potrebe u svojim zajednicama a korištenjem metoda outdoor pustolovne edukacije.
Projekti su različitih tema: edukacija o zdravoj prehrani, mentoriranje u parovima outdoor instruktora, igranica u prirodi, dan bez potrošnje, zimska ekspedicija, terapija prirodom, it.
Više informacija o projektima sudionika može se pronaći na blogu projekta koji je kreiran kao platforma za dijeljenje rezultata između sudionika i svih zainteresiranih. Kako Nizozemski sudionici žive u različitim gradovima razvili su 2 projekta pa je broj projekata veći od broja zemalja koje su sudjelovale – 9 projekata.
Zadnjih dana treninga sudionici su podijeljeni u timove sudjelovali u radionicama kreiranja mogućih budućih suradnji i partnerstava na projektima. Ideje su bile: terapija prirodom, priroda kao alat za učenje, izrada kućica na drveću, zdrave životne navike i priroda, trening s elementima outdoor pustolovne edukacije.
Nakon treninga razvili smo priručnik “OAE toolkit” koji sadrže detalje o metodama, principima, praktičnim savjetima i primjerima aktivnosti korištenima tijekom treninga.
Priručnik je objavljen na SALTO-YOUTH platformi, a dostupan je i na blogu projekta.
EVS kamp „Build up“ 14.-28.8.2016., Veliki Žitnik
EVS kamp „Build up“ kratkoročni je EVS održan od 14. – 28. kolovoza u Velikom Žitniku. Projekt je okupio 24 volontera iz 8 zemalja. Cilj je bio potaknuti mlade na kreiranje vlastitih projekata, podići njihovu svijest o zaštiti prirode i timskom radu.
Mladi su razmjenili lokalne tradicije, imali niz praktičnih radionica i ostavili nešto korisno i kreativno iza sebe, učinivši nešto dobro za zajednicu (čišćenje staza i šume, izrada priručnika o lokalnom području:
https://www.salto-youth.net/tools/toolbox/tool/report-of-short-term-evs-build-up.1925
izrada predmeta od drva (klupe, kućice za ptice, sunčani sat itd.) uz niz outdoor aktivnosti za dobru fizički kondiciju naših volontera.
Pročitajte iskustva polaznika!
Pogledajte video o projektu!
Razmjena mladih „Kreativna tradicija“ 29.8.-4.9.2016., Veliki Žitnik
Kroz razmjenu mladih pod nazivom „Kreativna tradicija“, 24 polaznika iz 4 različite države podigli su svoju svijest o kulturi i razvili svoje međukulturalne sposobnosti. Sudjelovali su na radionicama (lokalni folklor, kanu, tradicionalni ručni rad sa glinom), interaktivnim prezentacijama i aktivnostima na kojima su podijelili svoja iskustva i znanje o tradicijama (tradicionaln sportovi) i folkloru različitih zemalja te su posjetili Grad Gospić, Memorijalni centar Nikola Tesla, uz Outward Bound team building igre i iskustveno učenje u prirodi. Za detaljne informacije o projektu:
Pročitajte iskustva polaznika!
Pogledajte video s iskustvima ostalih polaznika!
EVS kamp „Čista priroda, bistar um“ 23.9. – 7.10.2016., Samobor
Naš kratkotrajni EVS kamp „Čista priroda, bistar um“, u trajanju od 2 tjedna, održan je na području Grada Samobora i krasnoj okolici Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje od 23. rujna do 7. listopada. 15 volontera iz 4 različite zemlje čistili su od smeća vodotoke i šume, sudjelovali u radionicama o održivom gospodarenju otpadom i recikliranju, napravili umjetničku izložbu fotografija na ulicama Samobora te učili o važnosti zdravog načina života i očuvanja prirode.
Pročitajte iskustva polaznika!
Razmjena mladih “Povratak korijenima” 23.04. – 01.05.2016., Samobor
24 sudionika Češke, Makedonije, Ujedinjenog Kraljevstva i Hrvatske kroz ovaj projekt naučili su kako da aktivno poboljšaju svoje zdravlje i način života, stekli znanje korištenja divljih biljaka, tj. o različitim ljekovitim travama, kako biti fizički aktivan u prirodi.
Kroz planinarenje, vožnju bicikla u prirodi itd. sudionici su se povezali s prirodom, vidjeli prednosti fizičkih aktivnosti u svakodnevnom životu i podigli svijest o ekološkoj očuvanosti i održivom ponašanju. Za detaljne informacije o projektu:
Pogledajte video s iskustvima ostalih polaznika!
EVS “2020 Vizija Europe” travanj 2016 – travanj 2017
4 volontera Anna iz Latvije, Dragan iz Makedonije, Erwin iz Francuske i Živa iz Slovenije, godinu dana volontirali su u unašoj udruzi, pomagajući u uredu ten a programima. Cilj projekta je unaprijediti njihov osobni razvoj, povećati mogućnost zaposlenja i poboljšati izglede za karijeru, osposobljavajući ih da bolje sudjeluju u demokratskom životu njihove zajednice i da se uspješno natječu na tržištu rada što je i ostvareno na ovom EVS projektu. Više o iskustvima na projektu:
EVS u Srbiji (2.2.2015. – 27.1.2016.)
Preko dugoročnog EVS projekta „Volonterstvo – veza koja nas povezuje!“, naša volonterka (Nikolina, 26) provela je godinu dana volontirajući u nevladinoj organizaciji u Srbiji ( od 2.2.2015. do 27.1.2016.). Ovaj projekt pružio je mogućnost volonterki da stekne iskustvo i znanje o interkulturalnom dijalogu, volonterskoj službi i građanskom društvu, živeći i radeći u Srbiji – državi koja je u procesu pristupanja EU. Projekt je doprinio izgradnji jedinstvenog europskog identiteta na lokalnoj razini.
Ovaj projekt bio je usmjeren na poticanje intenzivne suradnje udruga mladih u Hrvatskoj s onima u Srbiji. Volonterka je usko surađivala sa lokalnim volonterima i dala svoj doprinos u promociji volonterstva i međukulturalne suradnje. Na taj način je ostvarila svoj utjecaj u lokalnoj zajednici. Osim toga, ovaj projekt je podigao i svijest o važnosti dobrovoljnog/volonterskog rada kroz: međukulturalne radionice, poticanje članova lokalnih partnerskih organizacija da, kao volonteri, sudjeluju u projektima od društvenog značaja te kroz doprinos u društvenom i međukulturalnom razvoju mladih.
Samo ugošćivanje međunarodne volonterke i zajednički rad sa njom u istom timu mnogo su koristili tom procesu. Uključene organizacije planiraju nastaviti sa sličnim inicijativama u budućnosti. Tijekom svog volontiranja, volonterka je stekla mnogo osobnih, društvenih i stručnih vještina. Motivirana, inspirirana i obogaćena novim vještinama i kompetencijama lako je pronašla novi posao u Kini odmah nakon završetka EVS. Dakle, ovaj projekt definitivno ima snažan i pozitivan utjecaj kako na volontera tako i na partnersku organizaciju uključenu u projekt.
EVS u Hrvatskoj (1.7.2015. – 26.3.2016.)
Dugoročni EVS projekt Outward bound služi zajednici, kojeg organizira Hrvatska škola Outward Bound (HŠOB), održan je u Zagrebu i Velikom žitniku. Četvero mladih ljudi iz Makedonije, Njemačke, Francuske i Italije volontiralo je 9 mjeseci (1.7.2015. – 26.3.2016.) u HŠOB uredu u Zagrebu i HŠOB edukacijskom centru u malom mjestu Veliki Žitnik tijekom OB edukacijskih programa u prirodi.
Svrha projekta bila je pomoći mladima u njihovom osobnom razvoju, povećanju zapošljivosti i poboljšanju prosperiteta.
Tijekom njihovog volontiranja, 4 mlada volontera bila su izravno uključena u rad HŠOB, kako u uredu tako i na terenu. Naglasak je bio na učenju o važnosti i prednostima rada sa mladima te pružanju dodatnih izvora i oblika neformalnih metoda. Volonteri su sudjelovali u našim programima i projektima kao organizatori, pri čemu su usvojili vještine timskog rada, menadžmenta i upravljanja. Jedan od glavnih ciljeva ovog projekta bio je poboljšati sposobnost komunikacije sa grupama ljudi različitih nacionalnosti, kultura i sredina.
U toku realizacije projekta i međunarodne razmjene mladih, njihovo razumijevanje i reakcija na društvene, jezične i kulture raznolikosti jest poboljšano. Sami su isplanirali, napisali i osmislili ideje za vlastiti projekt i time pokazali visok stupanj inicijative i kreativnosti. Kako im je samopouzdanje raslo, usavršavali su vještine javnog nastupa.
Interkulturalno okruženje, kao posljedica boravka volontera iz različitih zemalja, i struktura programa stvorili su osnovu za dijalog čiji je cilj promocija solidarnosti, međusobnog poštovanja, društvene kohezije/povezanosti i tolerancije među mladima. Volonteri su razvili i usavršili niz vještina i kompetencija tijekom svog EVS iskustva – digitalne i medijske vještine, društvene i građanske sposobnosti, kulturnu svjesnost, sporazumijevanje na stranim jezicima.
EVS program je potaknuo volontere da postanu aktivni i daju važan doprinos u svojim zajednicama primjenjujući stečeno znanje i iskustvo te upoznajući svoje prijatelje, kolege i zajednicu sa radom i djelovanjem udruga mladih, Erasmus+ programa i EVS.
EVS u Jordanu (28.9.2015. – 29.3.2016.)
„Speak up“ je EVS program u trajanju od 6 mjeseci između 2 partnera, Hrvatske i Jordana, u koji je uključen hrvatski volonter koji je volontirao u razdoblju od 28. rujna 2015. do 29. ožujka 2016. Volonter je pomagao pri uobičajenim aktivnostima u palestinskim izbjegličkim kampovima, organizirao poduku iz engleskog jezika i aktivnosti za djecu koristeći neformalne obrazovne metode koje su, osim poboljšanju engleskog jezika kod djece, doprinijele i razvoju drugih vještina kao što su komunikacija, timski rad itd. Svakodnevno je surađivao sa lokalnim volonterima i tamošnjom zajednicom te je učio o njihovoj tradiciji i kulturi, a po povratku u Hrvatsku moći će podijeliti svoje iskustvo sa vršnjacima.
Iako Europa sve više postaje multikulturalna, ljudi još uvijek imaju negativne stereotipe i predrasude prema drugim kulturama, osobito prema arapskim. Prikazivanje srednjoistočnih zemalja u medijima često je vrlo pristrano. Stoga, ljudima nedostaje razumijevanja za arapsku kulturu i islam. Ovaj projekt potiče dijalog između ove dvije različite kulture. Volonter je radio sa mladima 6 mjeseci što mu je omogućilo stjecanje povjerenja lokalne zajednice i značajan interkulturalni dijalog.
Kroz ovaj projekt razvijen je interkulturalni dijalog među mladima iz Hrvatske i Jordana, kao i suradnja među organizacijama sa Srednjeg Istoka i Europe. Mobilnost mladih u Hrvatskoj povećana je djelovanjem Europske Volonterske Službe u drugoj državi. Volonter je vježbao komunikaciju na stranim jezicima, razvio je smisao za inicijativu i poduzetništvo, društvene i građanske sposobnosti, podigao je svoju svijest o kulturi i izražavanju. Volonteru, tijekom cijelog života, koristi stečeno iskustvo i razvijene vještine i sposobnosti u EVS programu.
Razmjena mladih „Zaposli se“ (Samobor, 02.11. – 10.11.2015.)
21 mlada osoba iz Bosne i Hercegovine, Rumunjske i Hrvatske stekla je vrlo korisno iskustvo za dobivanje posla u budućnosti. Unaprijedili su svoje komunikacijske i prezentacijske vještine, naučili su kako napisati životopis (i kako napraviti impresivan video životopis) te kako se ponašati na razgovoru za posao.
Inspirirali su ih lokalni poduzetnici i zanatske tvrtke, tvornica Lush i uspješna poslovna žena koja radi u HR sektoru. Sudionici su naučili da sa svojim raznovrsnim vještinama, znanjem i energijom mogu svoju budućnost napraviti sjajnom i punom boja.
Razmjena mladih „Čujte naš glas: jednakost spolova je pravi izbor“ (Samobor, 17.10. – 25.10.2015.)
Jednakost spolova je vrlo važno i osjetljivo područje. 24 sudionika iz Finske, Albanije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske pobliže su promotrili situaciju u svojoj domovini kao i u svijetu. Podigli su svijest o ulogama muškaraca i žena kroz razne periode ljudske povijesti. Naučili su više o socijalnoj uključenosti, dostojanstvu i toleranciji te su odlučili postati pristalice jednakosti spolova tako što su napravili vlastite promotivne snimke kao potporu kampanji UN žena #heforshe.
Razmjena mladih „Zaštiti da spriječiš“ (Samobor, 28.09. – 06.10.2015.)
30 sudionika iz Bugarske, Makedonije, Slovačke, Turske i Hrvatske raspravljalo je o odgovornom seksualnom ponašanju i o seksualno prenosivim bolestima. Istraživali su na ulicama i razgovarali s lokalnim stanovništvom o AIDS-u, dijelili su ideje i iskustva te su dizajnirali vlastite projekte vezane za seksualnu edukaciju u školama, koje bi mogli provesti u svojim državama.
Razmjena mladih „Boje Europe“ (Samobor, 19.08. – 28.08.2015.)
24 mladih ljudi iz Hrvatske, Portugala, Moldavije i Francuske ujedinili su snage da promoviraju i jačaju uključenost mladih sa manjim mogućnostima kroz milenijske fotografije, acro jogu, capoeiru, uličnu umjetnost, ulične performanse. Sudionici su otkrili Samobor putem City Bound-a i lova na blago, sudjelovali su u simulaciji sesija acro joge i predstavili su ulične performanse u Zagrebu. Uz pomoć Outward Bound-a obojali su svoje dane sjajnim bojama.
EVS kamp Ruralno, održivo, tradicionalno (Veliki Žitnik, 03.08. – 17.08.2015.)
22 volontera iz Finske, Portugala, Latvije, Mađarske te Bosne i Hercegovine doživjela su pravo iskustvo u prirodi u Velikom Žitniku! Živjeli su u šatorima, imali su vanjske tuševe i kuhali su na vatri. Čistili su šumu, izrađivali tradicionalne drvene ograde, dekorirali edukacijski centar. Također, prakticirali su planinarenje, penjanje po stijenama, jogu, posjetili su Muzej Nikole Tesle i Gospić. Uz to, svaku večer uživali su u čaroliji pričanja priča pokraj vatre, dijeljenju misli i učenju o drugim kulturama.
Razmjena mladih „Živi zdravo, budi bogat“ (Trenkovo, 06.07. – 15.07.2015.)
U Outward Bound-u vjerujemo da je življenje zdravim životom osnovna komponenta za postizanje optimalnog duševnog i fizičkog blagostanja i da je sport alat za socijalnu uključenost i toleranciju. U ovom 10-dnevnom projektu 25 sudionika iz Bugarske, Italije, Češke, Finske i Hrvatske dokazali su važnost svakodnevne fizičke aktivnosti i uravnotežene prehrane kroz vanjske aktivnosti, igre, radionice, osobne projekte i rasprave. Oni su postali promotori zdravog, bogatog i sretnog života donoseći svoju energiju u centar Požege, gdje su održali vrlo snažan flash-mob „himna zdravom životu“.
Dugoročni EVS u Outward Bound-u (1.12.2014. – 31.5.2015.)
Dugoročni EVS “Outward Bound volunteer project” uključivao je 3 volontera iz 3 zemlje – iz Finske (sending organizacija Allianssi Youth Exchanges), Francuske (sending organizacija Association CALLIOPE) i Portugala (sending organizacija Association CALLIOPE) a trajajo od 1.12.2014. do 31.5.2015.
Volonteri su razvili niz vještina i kompetencija tijekom njihovog EVS-a, kako vještina zapošljivosti tako i osobnih vještina: digitalne kompetencije jer su pomagali u uredu, s multimedijom, PR-om, pripremi projekata za djecu i mlade; razvili su vještine komunikacije na stranim jezicima, komunikacijske, prezentacijske i vještine timskog rada, samopouzdanje, incijativu, organizacijske i liderske vještine, obzirom da su bili uključeni u provedbu projekata za djecu i mlade, sudjelujući u radu s grupama, organizaciji, evaluaciji te prezentaciji kroz medije i socijalne mreže.
Naučili su premostiti predrasude i istražiti puteve za efikasnu komunikaciju, pa su tako razvili i socijalne vještine radeći s mladima iz različitih socijalnih, kulturalnih i osobnih pozadina.
Razvili su interkulturalne kompetencije kro ovaj EVS gdje su bili uključeni u lokalnu zajednicu, učeći o sličnostima, različitostima i prihvaćanju.
Također, učili su o Outward Bound metodama, koje su imali prilike i iskusiti i koristiti, a volonter iz Francuske postao je I Outward Bound instructor nakon ovog EVS-a, a svi 3 koriste stečena znanja i iskustva u svojim živtima nakon EVS-a na kojem su stekli odlična iskustva u cijelom procesu implementacije programa za djecu i mlade.
„Informiraj i budi informiran“ (Rizvanuša, 20.04. – 29.04.2015.)
9-dnevni projekt mobilnosti osoba koje rade s mladima koji je okupio 20 sudionika: predavača i mladih radnika iz Turske, Malte, Makedonije, Portugala i Hrvatske.
Kroz cijelu paletu neformalnih edukacijskih aktivnosti diskusije, razmjena iskustava, interaktivne prezentacije i praktične radionice, sudionici su poboljšali svoje znanje o EU prilikama za mlade, programu Erasmus+, situaciji i činjenicama, problemima i rješenjima koja se tiču mladih iz ruralnih područja iz različitih zemalja u raznim dijelovima Europe, obogaćujući svoje iskustvo u radu s mladima.
Balkanska razmjena mladih (Samobor, 06.03. – 16.03.2015.)
30 sudionika iz 6 zemalja (Bosna i Hercegovina, Albanija, Makedonija, Hrvatska, Slovačka i UK). Glavni cilj bio je promovirati dijalog među mladima različite vjere i pripremiti mlade vođe kako da se nose sa vjerskim problemima. Putem video snimki, flash-moba i razgovora s vjerskim vođama iz zajednice, grupa je raspravljala o toleranciji i miru.
Trening Osnaživanje mladih za bolju budućnost (Samobor, 20.02. – 27.02.2015.)
21 sudionik iz 7 europskih organizacija za mlade (Srbija, Rumunjska, Turska, UK, Gruzija, Češka i Hrvatska) su radili zajedno za izgradnju kapaciteta svojih trenera kroz umrežavanje i razmjenu znanja i metodologije.
EVS za 2 mladih s Kosova u Outward Bound-u u Zagrebu (1.10. – 29.11.2014.)
Dugoročni EVS „Spin the wheel“ organizirala je Outward Bound Hrvatska od 1.10. – 29.11.2014. u Zagrebu. Dvoje mladih s Kosova iz partnerske organizacije Balkan Sunflowers volontirali su 2 mjeseca u Zagrebu.
Cilj je bio osnažiti mlade koji se susreću s nizom poteškoća u sovjoj emlji (socijalne, geografske, ekonomske).
Volonteri su pomagali u uredu, multimedijom, promocijom i odnosima s javnošću, pripremi i organizaciji projekata za djecu i mlade. Bili su dio organizacijskog tima tijekom provedbe projekata, kao i prilikom evaluacije, monitoringa, prezentacije projekata u medijima i na socijalnim mrežama, nalazeći kreativne načine promocije i diseminacije rezultata i vidljivosti rada organizacije, Erasmus+ i EVS programa.
Integrirali su se u lokalnu zajednicu, družeći se, sudjelujući na lokalnim događanjima, učeći i vježbajući nove jezike.
Razvili su niz vještina i kompetencija za vrijeme svog EVS-a – digitalne, socijalne, civilne, strani jezici, interkulturalne, kao i stavove premazdrsvim životnim stilovima i outdoor aktivnostima.
Na povratku s EVS-a koriste stečeno iskustvo u svojem radu s mladima, karijeri i osobnom životu.
Razmjena mladih „Dohvati budućnost“ (03.09. – 13.09.2014.)
Razmjena mladih „Dohvati budućnost“ održala se u Lici, ruralnoj regiji Hrvatske, u malom selu Rizvanuša. 25 sudionika iz Poljske, Češke, Italije, Portugala i Hrvatske proveli su 10 dana zajedno na prekrasnom području Parka prirode Velebit. Sudionici su upoznavali lokalne običaje i ljude, pomagali lokalnoj zajednici, susretali se s izazovima ekspedicije Outward Bound-a, penjali po stijenama, spuštanje sa stijena uz pomoć užeta (abseiling), bavili se orijentacijom u prirodi. Također, imali su priliku žonglirati, hodati po užetu, prisustvovati raznim radionicama. Bili su kreativni i aktivni, čineći velike korake prema uspješnoj budućnosti.
Razmjena mladih „Zaštiti i djeluj“ (17.09. – 26.09.2014.)
Razmjena mladih „Zaštiti i djeluj“ održala se u Zagrebu, glavnom gradu Hrvatske. 25 sudionika iz Finske, Češke, Italije, Hrvatske i Grčke učili su o očuvanju prirode, održivom prometu, vježbali su hodanje po užetu, acro balance, jogu, vozili bicikla, planinarili, promatrali ptice, a posjetili su i zaštićena područja u gradu Zagrebu. Sudionici inspirirani ovim projektom sada rade vlastite projekte u svojim zemljama.
Trening „Treniranje s razmišljanjem“ (06.10. – 16.10.2014.)
Trening „Treniranje s razmišljanjem“ održao se na jadranskoj obali u malom mjestu Sv. Filip Jakov u Hrvatskoj. 20 sudionika iz Finske, Estonije, Italije, Hrvatske i Portugala sudjelovalo je u obuci za osnovne trenerske vještine – teorija i praksa, prezentacije, predavanja, radionice, rasprave, stvaranje vlastitih projekata, izrada priručnika. Osim toga, sudjelovali su u izazovima u prirodi, ekspediciji s kajacima, te su 10 dana uživali u suncu i moru.
Trening „Outward Bound vodeni trening za trenere na vodi“ (04.10. – 14.10.2013.)
Trening „Outward Bound vodeni treningza trenere na vodi“ održao se u Hrvatskoj, na otoku Rabu te na susjednim otocima – Goli Otok, Prvić, Sv. Grgur, Cres i Krk. 21 sudionik iz Portugala, Belgije, Slovačke, Rumunjske, Mađarske i Hrvatske naučili su kako koristiti iskustvenu edukaciju kroz sport i aktivnosti u prirodi kao alat za vlastiti razvoj i team-building.
Mladi ljudi i osobe koje rade s mladi, koji su sudjelovali u treningu, unaprijedili su svoje tehničke i moderatorske vještine kroz aktivnosti u prirodi bazirane na načelima Outward Bound-a, kao i vještine u posebnim aktivnostima na vodi – jedrenje, kajakarenje, ronjenje.
Razmjena mladih „Iznutra van“ (25.09. – 06.10.2012.)
„Zdrava vanjština dolazi iznutra, a zdrava nutrina dolazi iz prirode“ – to je bio moto ove razmjene u kojoj je sudjelovalo 25 mladih ljudi iz Rumunjske, Latvije, Slovenije, Litve i Hrvatske. Oni su razvili svoje unutrašnje sposobnosti kroz aktivnosti u prirodi na planini Velebit i otoku Rabu.
Sudionici su razmijenili vlastita iskustva zdravog načina života, kao i tradicionalne vrste sporta u njihovim zemljama ili regijama. Ohrabreni su da postanu aktivni sudionici koji će prenosit dobre navike u svoj svakodnevni život i njihove zajednice.
Naši volonteri
U sklopu strateškog EVS-a „EVS for all“ od 2.5.2018. – 2.5.2019. s nama volontiraju Luca iz Italije i Olivera iz Makedonije, a u sklopu 10-mjesečnog EVS-a „Embrace the challenge – make a change“ od 15.1.2019. do 15.11.2019. s nama su Gintarė iz Litve, Lubomira i Mojmir iz Slovačke, Margarita iz Španjolske i Anna iz Poljske.
Gintarė
Moje ime je Gintarė i dolazim iz grada Lentvaris iz Litve. Diplomirala sam vizualnu komunikaciju, radila u knjižnici, savjetu za mlade i u centru za životinje. Studirala sam i kinologiju te terapiju psima.
Volim promatrati i provoditi vrijeme u prirodi, strastveno volim umjetnost, filozofiju, psihologiju, teologiju i ezoterične znanosti. Svog svoje unutarnje potrebe za pronalaskom dubljeg značenja te smisla u životu, imala sam u životu priliku skupiti razna volonterska iskustva.
Sudjelovala sam u raznim volonterskim programima u centrima za mlade i u nevladinim i neprofitnim organizacijama u Litvi te odlučila produbiti to iskustvo. Na kraju me ta želja za učenjem i novim iskustvima dovela ovdje u Outward Bound.
Julia
Bok! Ja sam Julia. Imam 23 godine i dolazim iz Salamance u Španjolskoj.
Studirala sam fiziku ali prije nekoliko mjeseci počela sam raditi u jednoj veterinarskoj klinici kao dio izobrazbe za veterinarskog asistenta. Kada je praksa završila zaključila sam da želim raditi nešto značajno prije no što počnem tražiti posao i negdje se usidrim. Tada sam odlučila da želim godinu dana provesti volontirajući.
Organizacija Outward Bound Croatia učinila se kao savršeno mjesto za to. Zaista sam sretna što sam dobila priliku biti dio ovog projekta i već mi se sviđa ovdje!
„Trees“ – 12-mjesečni projekt u Slovačkoj
U ožujku ove godine naša volonterka Eva otputovala je na jednogodišnji EVS projekt pod nazivom „Trees“ u selu Prenčov u ruralnoj centralnoj Slovačkoj. Projekt organizira udruga Art Kruh a centralni dio projekta je permakulturni program stoga su aktivnosti raznovrsne i ovisne o godišnjem dobu i vremenskim uvjetima.
U rano proljeće volonteri su pripremali zemlju za sadnju, pravili gredice i pripremali sjeme u teglama. Pratili su rast biljaka, brinuli se o njima i zalijevali ih. Volonteri su bili aktivni i u lokalnoj školi i društvenom centru gdje su mlade i odrasle podučavali engleskom jeziku koristeći metode neformalnog učenja poput glume, vizualne umjetnosti i glazbe.
Tijekom ljeta volonteri imaju pune ruke posla brinući o vrtu i žetvom plodova svojeg rada – rajčica, tikvica i krastavaca, te pripremanjem treninga za trenere i razmjene mladih zajedno s članovima organizacije primateljice.
Iako se projekt odvija u malom selu pun je aktivnosti i društvenog života. Velik naglasak stavlja se i na Dragon Dreaming metodologiju koja služi poboljšanju života zajednice. Eva je oduševljena projektom i kaže da svaki dan ima priliku naučiti nešto novo.
Iskustva volontera s EVS-a
Iskustva Alexandera iz Bugarske koji je sudjelovalo na 2-tjednom EVS kampu „Build up“ u Velikom Žitniku
U početku uopće nije lako ponovno pronaći svoje mjesto kod kuće nakon povratka s EVS projekta. Osjećaš se zbunjeno i prazno, iako si sretan što vidiš ponovno svoju obitelj i prijatelje. Nedostaju ti aktivnosti, novi prijatelji, kuća, selo… čak i instant kava.
Da pojasnim: moj projekt bio je kratkoročni EVS u malom hrvatskom selu Veliki Žitnik. Dva predivna tjedna puna dinamike, događanja, pozitivne energije i osmijeha.
Brojne aktivnosti
Svako jutro u osam sati budio nas je Jutarnji tim dinamičnim vježbama i jogom. Kasnije doručak i nakon toga – dan pun avantura! Bilo je tu planinarenja, penjanja na stijenu, tečaj orijentacije, natjecanja za cijelu grupu, genijalno! Energija koja je cijelo vrijeme vladala, tjerala nas je na nadilaženje samih sebe, svaki sljedeći dan osjećali bi se bolje, ispunjenije, s puno više potencijala!
Tijekom prvog tjedna projekta ujedinili smo sve naše pozitivne emocije, znanje i ljubav u Velikom Žitniku u maloj divnoj knjižici o tom području. U drugom tjednu radili smo s drvom. S dovoljno alata, za četiri sata i dvadeset minuta, preobrazio sam običnu dasku u klupu, a izradili smo i brojne druge predmete poput sunčanog sata, kućice za ptice i smjerokaza.
Povezivanje s ljudima iz drugih zemalja
Svaki sudionik obogatio me na poseban način. Bilo je neopisivo vidjeti žive primjerke kultura iz devet različitih zemalja tako ujedinjene, da smo svaki zadatak ispunjavali sa stopostotnim uspjehom.
Stjecanje novih vještina
Nakon povratka s EVS projekta odjednom shvatiš da si stekao niz novih vještina, znanja, vrijednosti za život i smisao života. U tom trenutku u tebi se probudi i želja za neprestanim razvojem toplog, iskrenog i čistog odnosa sa svime što te okružuje – prirodom i društvom. Nakon toga oko te spoznaje pažljivo počinješ graditi bolji svijet. Projekt „Build Up“ donio mi je zaista velika i predivna otkrića!
Iskustva Dragane iz Hrvatske na dugoročnom EVS projektu u Belfastu
Izjava je jednog od najvećih umova i mirotvoraca Mahatme Gandhija ali i moto koji nastojim primijeniti u svakodnevnom životu. To je i dio naziva jednog od projekata u kojem trenutno sudjelujem i koji me neizmjerno veseli, sto zaokružuje ovu moju zanimljivu pustolovinu. Moja EVS avantura započela je 4. rujna 2015. kada sam stigla u Sjevernu Irsku, točnije grad Belfast.
Pomaganje mladima u sklopu EVS projekta
Jedan od glavnih razloga mog odlaska u Sjevernu Irsku bio je projekt Public Achievementa, organizacije u kojoj volontiram. Sudjelujem u WIMPS (Where Is My Public Servant?) grupi gdje mladi novinari (od 14 do 24 godine) na istoimenoj web stranici objavljuju članke, kampanje, filmove i video uratke za koje smatraju da su od velike važnosti za mlade.
Sudjelovanjem u projektu, mladi pohađaju radionice gdje uče vještine novinarstva poput intervjuiranja, upotrebe video tehnologije, društvenih mreža i vođenja kampanji. Ja im pomažem u tom procesu, organiziram redovite sastanke i objavljujem postove na web stranici i Facebooku.
Tjedan dana prije nego sam stigla, Public Achievement je započeo s dva nova pilot projekta: LEAD (Learn, Enjoy And Do) i Be the Change koji su namijenjeni mladima od 18 do 24 godine koji nisu u obrazovnom sustavu, zaposleni ili na stručnom osposobljavanju. Pruža im se prilika da otkriju koje je pravo zanimanje za njih kroz razne prezentacije i radionice, a zatim i kroz osposobljavanje.
Budući da nikada nisam sudjelovala u ovakvom tipu projekta zbilja me sve oduševilo. Rad s mladim ljudima pogotovo, jer svakodnevno otkrivam njihove skrivene talente i vidim ponos u njihovim očima kada napokon shvate za što su nadareni.
Iskustva volonterke Ivane na dugoročnom EVS projektu „Volunteer for a career” u Erevanu, Armeniji
U potrazi za avanturom i željom da doživim kulturu koja je drugačija od moje, prijavila sam se na projekt na Brusov sveučilištu jezičnih i društvenih studija u Erevanu, na period od 12 mjeseci gdje sam studentima predavala engleski i hrvatski jezik koristeći metode neformalnog učenja.
Nedugo nakon dolaska, otišla sam na on-arrival trening koji se održao u Kobuletiju na obali Crnog mora. Trening je okupio desetak volontera iz različitih zemalja sa ciljem upoznavanja društvenog i kulturnog konteksta Kavkaza. Također, u ozračju neformalnog učenja svatko od nas je nastojao postaviti i razviti vlastite ciljeve učenja što je bilo dosta motivirajuće, doduše kako za koga. Zbog intenzivnosti treninga i timskog rada u grupama svi smo vrlo brzo postali prijatelji.
European Language Day se održao 26. rujna na našem sveučilištu i tom prilikom smo organizirali prezentaciju za studente gdje smo ih upoznali sa zemljama odakle dolazimo i mogućnostima sudjelovanja u EVS programu.
Ponekad radni dani nisu toliko rutinski i osim predavanja jezika studentima imamo i prilike predstavljati program EVS izvan samog sveučilišta. Sa Sveučilištem smo sudjelovali na događaju pod nazivom Obrazovanje 21. stoljeća, International Expo 2017 gdje smo predstavili naše projekte i EVS. Jednom prilikom smo posjetili Syunik pokrajinu koja se proteže na jugu Armenije blizu Iranske granice te smo u dvije lokalne škole upoznali puno zainteresiranih i dragih učenika koju si bili prepuni pitanja.
Tijekom ožujka počela sam ići u jedno maleno selo zvano Vanashen, koje je udaljeno oko 50 kilometara od Erevana, kako bi podučavala engleski i radila edukativne treninge s djecom pokrivajući različite teme. Mjesto je bilo toliko daleko da ni taksisti nisu znali gdje je točno. Bilo je zadovoljstvo vidjeti kako se engleskog jezika učenika poboljšava, a njihova sramežljivost topi poput snijega s prvim proljetnim sunčevim zrakama.
S pola godine EVS-a iza mene, došlo je vrijeme za mid-term sastanak volontera EVS-a u kavkaskoj regiji i aktivnost je održana u u Gruziji. Naši treneri su posebno naglasili da je riječ o “sastanku”, a ne o “treningu”, što znači da je naglasak bio na evaluaciji projekata i samo-refleksiji. Također smo imali više vremena za međusobne opuštene razgovore i zanimljivo je kako je lakše razumjeti vlastite osjećaje tijekom jednostavnog razgovora s ljudima koji su u istoj situaciji kao i ti.
Nas nekolicina entuzijasta postali smo i dio projekta Human Library, tj. žive knjižnice putem koje smo nastojali predstaviti naša iskustva u Armeniji zainteresiranim čitateljima te u prijateljskoj atmosferi stvorili neprocjenjiva prijateljstva.
Tijekom EVS-a upoznate ljude s kojima se povežete vrlo brzo i svakodnevno dijelite svakodnevna iskustva. Kao rezultat toga, došli smo do ideje da sjedinimo naše vještine i napravili mali film koji priča, nadamo se na humorističan način, o našim svakodnevnim borbama.
Avioni u niskom preletu. Zora. Više me ne budi poziv na molitvu jedne od bezbroj džamija u gradu već vibracije niskog preleta tih teretnih grdosija s vidljivim USAF znakovima ispod krila. Intenzivirano nakon Pariza.
Stol pun knjiga… Drugo arapsko proljeće, Kultura dijaloga, UN-ovi priručnici, Ljubav u doba kolere, The Lion of Jordan, bezbroj papira arapskih lekcija…
Bademi, datulje, limete, mango, mini banane, avokada…
Razglednice za prijatelje, materijali sa izložbi, kulturnih večera, kino tjedana, seminara, edukacija…
Ustajem iz kreveta. Soba od 10 kvadrata okupana jutarnjim suncem. Vrućine i pješčane oluje su iza nas. Mrazevi i hladna pustinjska jutra pred nama. Plaše nas zimom. Zgrade nisu građene za hladnoću već za provjetravanje tijekom nepodnošljivih ljetnih vrućina.
Moj balkon je jedan od takvih prostora – pregrađen prozorima loše izrade ali s predivnim pogledom iz konstantno osvijetljene sobe niz brijeg na centar grada.
A grad već ubrzava, vrije, miriše, galami…
Kuća na brijegu, Jabal Amman, jedan od 20-ak brda u gradu koji i dalje buja, četiri milijuna stanovnika i raste… Upravo imaju popis stanovništva.
Zatr, maslinovo ulje, shraq (kruh), kava, doručak… Krov/terasa, terasa s koje puca pogled prema dvije tisuće godina starom rimskom kazalištu, suqu, glavnoj tržnici, jednoj od nebrojenih u gradu, brijeg s rimskim ruševinama Filadelfije, pa jedan strmi brijeg nasuprot mog, presiječen stepenicama duginih boja koje vode prema gore ka vrhu, džamiji, džamijama, nebu… Strmi brijeg isprepleten uličicama s kojih noću odzvanjaju pucnjevi vatrometa, pištolja, petardi…
Iskustva Nikoline iz Hrvatske s dugoročnog EVS projekta u Volonterskom centru Vojvodine
Ja sam Nikolina i nalazim se na kraju svog EVS-a, koji je divno i jedinstveno iskustvo. Moja hosting organizacija je Volonterski centar Vojvodine (VCV) i svi ljudi koji tu
rade ili volontiraju doprinijeli su osjećaju ujedinjene zajednice. Sam radni prostor je veoma šaren i jako je teško biti u lošem raspoloženju dok si tamo.
Aktivnosti u sklopu mog EVS-a
Posebno odjeljenje VCV-a je Volonterski klub (VK). Članovi VK-a organiziraju brojne aktivnosti svakog tjedna, počevši od jezičnih radionica (razgovorni engleski i njemački) i joge, do puštanja edukativnih filmova i heklice (radionica heklanja). Heklica je moja omiljena, kao i ljudi koji je pohađaju.
Budući da se volontiranje danas kreće prema aktivizmu oko klimatskih promjena, organizirali smo i predavanje na tu temu kao i filmsku večer, gdje smo gledali film „U Tranziciji“ koji je bio nadahnjujući i pružio je ideje koje možemo jednostavno ugraditi u naš svakodnevni život kako bismo smanjili karbonski otisak.
Volontiranje u VCV-u je zaista jedinstveno iskustvo, jer je tijekom mog EVS-a VCV prošao kroz veće promjene. Preusmjerio se iz općenog volontiranja na volontiranje u dva posebna polja: klimatske promjene i stvaranje mira. Bilo je zanimljivo svjedočiti i doprinijeti toj promjeni. To će također biti vrijedno iskustvo za moju budućnost.
-
“Sretna sam jer zbog projekata ‘Colors of Europe’ i ‘Move your EU world’, dvoje francuskih sudionika sada razvijaju vlastite projekte. Osjećam snagu Erasmus+ programa gledajući u te djevojke koje su bile izbačene iz škole i nisu imale pojma što sa svojim životim do prije nekoliko mjeseci.”
Mathilda Olive – Centar za mlade i sport Korzika, Francuska
-
“Naučio sam naći kompromis s različitim osobnostima i da je svaka osoba na svijetu lijepa i da ne smijemo nikoga osuđivati.”
Polaznik razmjene mladih
-
“Naučila sam o toleranciji, poštivanju tuđeg mišljenja i kako da budem otvorenijeg uma.”
Polaznica razmjene mladih
-
“Ovom prilikom želimo Vam se iskreno zahvaliti za realizaciju osmodnevnog programa za mlade pod nazivom „GET EMPLOYED“. Na programu iz naše ustanove, točnije Centra za pružanje usluga u zajednici Lipik sudjelovala su dva korisnika. Prvotni strah koji su imali, obzirom da je engleski bio jezik komunikacije među polaznicima, brzo je prošao te naši štićenici nose samo dobre uspomene i nove životne vještine. Verbalizirali su zadovoljstvo odlaskom u Samobor jer su tamo puno toga naučili, dobro se zabavili, stekli nove prijatelje i ono što je najvažnije, stekli novo iskustvo. Obzirom da oni dolaze iz institucije mnogo toga im je bilo strano, poput načina provođenja slobodnog vremena, raspolaganja novcem, istraživanja grada i snalaženja u prostoru, timskog rada i uspostavljanja komunikacije među ljudima koje ne poznaju. Svoje iskustvo podijelili su s drugim korisnicima naše ustanove i sve njih potaknuli da se i oni jave na takve ili slične programe.”
Goran Nikles, ravnatelj Centra za pružanje usluga u zajednici Lipik
-
“Naučio mnogo korisnih stvari o sebi, kako raditi u timu, prihvaćati druge sa svim svojim različitostima. Također, naučio sam o životu i problemima drugih zemalja.”
Polaznik razmjene mladih