- Mladi/
Spremaš se za svoj prvi OBC program?
Ili možda tek razmišljaš o prijavi? 🤔
Kako bismo ti olakšali odluku i pripreme za program, pripremili smo blog u kojem ćeš saznati kako izgleda tipičan dan na višednevnom OBC programu.
Krenimo na pustolovinu!
Dobro jutro, sunce
Izlazak sunca u OBC kampu nezaboravno je iskustvo.
Uz cvrkut ptica sunce nam se polagano pokazuje, ispunjava šumu svjetlošću i daje do znanja da je vrijeme da se izvućemo iz vreća za spavanje.
Nakon što svi članovi grupe napuste bivke, vrijeme je za jutarnju tjelovježbu. Jutarnje zagrijavanje i istezanje važno je kako bi se tijelo i um pripremili za izazove dana. Također, time smanjujemo rizik od ozljeda tijekom hodanja.
Dobar doručak je obavezan!
„Mislim”, rekao je Christopher Robin, “da bi sada trebali pojesti svu našu hranu, pa nećemo imati toliko toga za nositi.“A. A. Milne
Doručak se ne smije preskakati nikada, a posebno ne tijekom ekspedicije, budući da nam nakon noći na otvorenom hitno treba hranjih tvari i energije za sve izazove dana koji je pred nama.
Što je bolje od uživanja u toplom doručku napravljenom zajedničkim trudom cijelog tima?
Podjela zadataka povećava osjećaj zajedništva i osobne odgovornosti, što je potrebno da bi naša ekspedicija i uspjela.
Izazov zvan timski rad
Kako bismo što efikasnije raspremili kamp i zameli sve tragove našeg boravka u njemu, grupa se mora dobro organizirati i ravnopravno rasporediti zadatke.
Na početku programa polaznici će biti podijeljeni u manje timove sa dnevnim rotirajućim zadacima:
- Tim za navigaciju/vođe grupe: zaduženi su za navigaciju do kampa, ali i za donošenje odluka i sigurnost cijele grupe
- Tim za hranu: brinu o hrani, kuhanju i čistoći posuđa
- Tim za opremu: zaduženi su za svu opremu i podizanje kampa
Krenimo na put
Iako puni planinarski ruksak može biti zaista zastrašujuće velik, na njegovu težinu se navikneš kada kreneš hodati.
I sa svakim obrokom, teret na leđima je sve manji. 😉
Važno je da ruksak spakiraš na ispravan način, slijedeći upute instruktora, i da poneseš samo ono što ti je i doista potrebno za boravak u prirodi.
OBC programi održavaju se u planinskim i šumskim regijama Hrvatske, tako da se najveći dio tipičnog dana sastoji od planinarenja zadivljujućom prirodom.
Izađi iz zone komfora
Tijekom ekspedicije, instruktori će vam ponekad dati dodatne timske zadatke i na pojedinim lokacijama ćeš sudjelovati u izazovnim aktivnostima u prirodi, poput penjanja na stijeni ili posjeta špilji.
Sve ovo služi tome da bolje upoznaš samog sebe i svoju okolinu, izađeš iz svoje zone komfora i razviješ otpornost.
Prihvati izazov i odgovornost
Ipak, moramo naglasiti da je sigurnost u OBC-u na prvom mjestu.
Zbog toga, tijekom programa instruktori uvijek ostaju s grupom. No, kako vrijeme prolazi, a polaznici postaju sve samostalniji, instruktori smanjuju količinu interakcije s grupom i više vas ne uče, već samo pružaju potrebnu podršku.
Na taj način učite se surađivati u grupi i sami donositi odluke, u sigurnom, ali izazovnom okruženju.
Sve je u zajedništvu
Na OBC programu provest ćeš nekoliko vrlo intenzivnih dana sa skupinom vršnjaka s kojima ćeš možda sklopiti i doživotna prijateljstva.
Međutim, potpuno je očekivano i normalno da će u nekim trenucima doći do razmirice ili se neće svi slagati s grupnom odlukom.
Na OBC programu puno pažnje posvećujemo dijeljenju svog iskustva i perspektive s ostatkom grupe i međusobnom slušanju, tako da ćete na kraju naći rješenje za svaku situaciju. Neslaganje s drugima odlična je prilika za vježbanje prihvaćanja različitih mišljenja.
Dapače, iznošenje vlastitog mišljenja uz uvažavanje drugih i surađivanje u zahtjevnim okolnostima način je na koji vas potičemo da razvijete svoje komunikacijske vještine tijekom OBC programa.
Dolazak u kamp
Kada stignete do kampa u kojem ćete prenoćiti, vaš zadatak je postaviti bivke u kojima ćete spavati, skupiti drva za logorsku vatru i početi s pripremom večere.
Bez brige, instruktori će vas prije ekspedicije podučiti svim vještinama boravka u prirodi – kako zapaliti vatru, kako postaviti bivke, kako se orijentirati s kartom i kompasom i kako vezati čvorove koji će vam trebati.
Zatim slijedi jedan od najboljih trenutaka u danu:
Svi se okupe oko logorske vatre sa zdjelom tople hrane u rukama i osjećajem zajedništva i ponosa zbog još jednog uspješno savladanog dana na ekspediciji.
Vrijeme je za večernji krug!
Nakon večere, i za instruktore i za polaznike slijedi jedan od najvažnijih rituala na OBC programu – večernji krug.
Večernji krug otvara prostor za refleksiju, učenje iz svega što ste doživjeli u tom danu i planiranje ostatka ekspedicije.
Služi da se prisjetimo svega što se dogodilo tijekom dana i da s drugima podijelimo svoja iskustva, zaključke, ali i frustracije. Ovo je i trenutak za međusobno davanje povratne informacije i postavljanje novih ciljeva za sljedeći dan.
Na početku programa instruktori će voditi večernji krug, ali kako vrijeme odmiče i grupa postaje sve samostalnija, polaznici će preuzeti i tu odgovornost.
Pogled na zvjezdano nebo
Nakon večernjeg kruga nastavlja se druženje uz logorsku vatru i uživanje u zajedničkim trenucima na kraju dana.
Poseban prizor koji nećete naći u gradu je i prekrasno zvjezdano nebo. Ne zaboravite baciti pogled prema gore!
Ipak, nastojte se i dovoljno naspavati kako bi odmorni započeli sljedeći dan! 😉
„Svi smo bolji nego što mislimo. Kada bismo samo došli do te spoznaje, više se nikada ne bismo zadovoljili ničim manjim“Kurt Hahn, Osnivač Outward Bounda
Na kraju dana možda ćeš se osjećati iscrpljeno, ali i zahvalno što si se usudio izaći iz svoje zone komfora, suočiti se s izazovima i bolje upoznati sebe i svoje sposobnosti.
To saznanje, zajedno s uspomenama s programa ostat će ti trajno u sjećanju.
Onda, je li odluka pala? 😉
👇 Javi nam u komentarima kada planiraš doći na sljedeći OBC program! 👇
Sudjelovanje djece i mladih iz sustava socijalne skrbi u potpunosti je financirano kroz projekt “Outward Bound u službi zajednice 2020 – 2023”, kroz trogodišnji program „RAZVOJ I ŠIRENJE MREŽE SOCIJALNIH USLUGA KOJE PRUŽAJU ORGANIZACIJE CIVILNOG DRUŠTVA“
Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike